W dniach 9 i 10 maja czworo uczniów technikum informatycznego wraz z opiekunem panem Tomaszem Łęczyńskim szkolili się w czeskiej miejscowości Dvur Kralove nad Labem z rozpoznawania fake newsów.

Dwudniowe szkolenie odbyło się w ramach projektu Jesteśmy z Wami – razem dla Ukrainy. Razem z nami szkolili się również uczniowie z Czech oraz z Ukrainy.

Zajęcia prowadzone były przez nauczyciela informatyki w czeskiej szkole średniej Vaclava Manena oraz przez wykładowcę szkoły wyższej.

W czasie zajęć dowiedzieliśmy się o historii dezinformacji oraz jej wpływu na społeczeństwo, w jaki sposób należy weryfikować informacje w Internecie, jak powstaje i rozprzestrzenia się dezinformacja, jak ją rozpoznać i krytycznie oceniać. Przedstawione zostały również techniki i narzędzia stosowane przez twórców i rozpowszechniających dezinformacje i fake newsy.

Na koniec naszym zadaniem było stworzenie dwóch fałszywych informacji i zaprezentowanie ich innym uczestnikom szkolenia, którzy musieli ocenić jej prawdziwość.

Leave Comment